Az Ivartalanításról
Magyarország menhelyein és sintértelepein a fajtatiszta kutyák közül már az Angol Bullterrierek is egyre nagyobb számban találhatók meg!
Kóborolnak étlen-szomjan, télen fagyoskodva róják az utcákat. Sokszor látjuk őket ugyanazon a környéken, mígnem befogadja őket valaki, vagy elviszi a sintér, vagy már csak a végső megoldás marad az elaltatás. Szomorú sorsok, szívszaggató látvány , az emberi felelőtlenség, tudatlanság következményei. Hogyan tehetnénk ez ellen?
A gazdátlan angol bullterrierek többsége a felelőtlenül létrehozott szaporulatokból származik.
„A szukának életében egyszer szülnie kell!” – halljuk sokszor ezt a nagyon elterjedt téves eszmét , általában magára az állatorvosra hivatkozva. Ezt az elavult nézetet ma már az állatorvosok is megcáfolják. Az ivartalanítás a szukánál állategészségügyi szempontból nem több, mint a két tüzelés közötti időszak állandósítása.
„Csak kiskutyázni szeretne a család” – szintén egy mondat, ami sokszor elhangzik és amitől egy felelős kutyatartó szeme előtt megjelenik mindaz, ami majd ezekkel a kölykökkel előfordulhat:
- Minden jó szándék ellenére nem sikerül gazdát találni az összes kölyöknek, akik nőnek, egyre többet esznek, oltatni, nevelni kellene őket. Sajnos ilyenkor az alomtól már úgy szabadul mindenki ahogy tud. Nem válogatnak a gazdák között, ingyen vagy jelképes összegért osztogatják a kölyköket. Nem mérik fel, hogy a gazdajelölt alkalmas-e egy temperamentumos kutya gondozására, nevelésére és megfelelőek-e a kutya számára a körülmények, ahová viszik őket.
- Az alom tulajdonosa megszabadult a szaporulattól , ám új helyén csak később szembesülnek azzal, hogy mit is vállaltak. Elindul a tovább ajándékozás vagy szélnek eresztik őket, leadják egy menhelyre, vagy a sintértelepre.
- Mások kedvencnek vásárolt kutyájukat fogják szaporításra egy kis haszon reményében.
Az ivartalanítást nem csak a keverék kutyáknak ajánljuk, hanem minden olyan fajtatiszta kutyának is, akit nem kívánnak tudatosan tovább tenyészteni. Nagyon jó rendszer működik Amerikában, ahol a tenyésztők ivartalanítási kötelezettséggel adnak el minden olyan fajtatiszta kölyköt, akit családi kedvencnek vásárolnak és nem tovább tenyésztésre. Ezzel megakadályozható, hogy a szuka tulajdonosa a kedvencnek vásárolt kutyát később mégis tenyésztésbe vonja! A tenyésztők ezzel saját piacukat és a minőséget is megvédhetik a felelőtlen személyektől!
Nálunk a menhelyeken, sintértelepeken sok a fajtatiszta kutya is, és ezek általában nem tenyésztőktől származnak, hanem a család szórakoztatására, vagy kimondottan haszonszerzésre létrehozott almokból. Papír nélkül, tetoválás vagy mikrochip nélkül, sokszor oltás nélkül ajándékozta el a család, vagy adta el a szaporító ezeket a jobb sorsra érdemes kölyköket, akik ma a menhelyeken egyre nagyobb létszámban, reménytelenül várják az igazi gazdát!
A kóbor kutya kérdés miért ismeretlen fogalom a szomszédos Ausztriában, Németországban, vagy Amerikában? Mert ezeken a területeken már általánosan elterjedt gyakorlat
Az ivartalanitás.
Ez az a fogalom, ami a kutyatartók körében a legnagyobb vitákat váltja ki, kérdések özönét hozza elő.
Ivartalanítsunk-e egyáltalán, ha igen akkor mikor, és milyen hatással lesz ez az állat későbbi életére?
Nagyon sokan úgy gondolják, hogy vétek megcsonkítani egy állatot és ezzel megfosztani a szaporodástól. A természetben még vadon élő kutyafajták csoportosan, falkában, élnek. A falka élén a legrátermettebb vezető az alfa pár áll. A szaporodás joga kizárólagosan az övék. A legtöbb egyed soha nem jut abba a pozícióba, hogy kölykeik legyenek. Ugyanígy a háziasított kutyáknak sem okoz semmiféle lelki elváltozást vagy sérülést az, hogy nem lesznek utódaik.
Ugyanakkor egyre többen számolnak be arról, hogy a szaporodási lehetőséghez jutott kutyájuk utána nehezebben kezelhető, nem fogad szót, verekedősebb, szökősebb. Ez szintén az előzőekben leírtakra vezethető vissza. A kutya szaporodott, ezzel vezető pozícióban érzi magát és ezt a pozíciót próbálja megőrizni.
Sokan úgy gondolják, hogy az ivartalanítás után a kutya elhízik. Amennyiben a kutyáját kizárólag az tartotta megfelelő súlyban, hogy ivarzási időben hosszú időre eltűnt és evés nélkül üldögélt a tüzelő szuka lakhelye előtt vagy az évente megszületendő alom soványította le, nos abban az esetben igen. Ha a kutya a korának és méretének megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot kap, lehetősége van mozogni, ugyanúgy nem fog elhízni az ivartalanítás után, ahogy előtte sem.
Mikor is ivartalanítsunk?
A nőstény kutyák ivartalanítását legkorábban 7-8 hónapos korban lehet elvégezni, kan kutyánál meg kell várni az 1 év körüli életkort. Ekkora az állat kifejlődik, hormonszintje eléri a felnőtt állatét.
Mi az ivartalanítás előnye?
- Elsősorban a meg nem született kiskutyák tömkelege. Ma Magyarországon közel egymillió kóborló, kivert kutya található. Ezek számát minden egyes nem kívánt alom szaporítja. Fajtatiszta kutyák esetében nem kívántnak minősítünk miden olyan almot, mely a fajta tenyésztési szempontjai szerint nem kívánt, vagyis nem a fajta nemesítését szolgálja!
- Másodsorban az ivartalanítással csökkenthetjük annak esélyét, hogy kutyánknál ivarszervi daganat alakuljon ki.
- Az időben elvégzett ivartalanítással nagy valószínűséggel megelőzhetjük, hogy kutyánk minden párzási időszakban nekiinduljon a nagyvilágnak.
Az ivartalanítás - mondják sokan - annyira drága műtét, hogy ők nem engedhetik meg maguknak. Ha összeszámoljuk egy kutya életében a szökések és a tüzelő szukához bejutni kívánó kanok által szétszedett kerítések javítási költségeit, az összetépett fülek, lábak kezelésének állatorvosi költségeit, az esetleges nem kívánt alom felnevelésének és gazdához juttatásának költségeit, bizony könnyen észrevehetjük, hogy az egyszer kifizetett nagyobb összeggel valójában még spóroltunk is.
|